SN74F126DR
Mfr.Part #
SN74F126DR
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
Stock
118
In Stock :
118
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Series :
74F
Height :
1.75mm
Surface Mount
Number of Channels :
4
Power Supplies :
5V
Logic Function :
Buffer, Inverting
Propagation Delay :
8.5 ns
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Ports :
2
Width :
3.91mm
Number of Pins :
14
Base Part Number :
74F126
Mount :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
8.5 ns
Pin Count :
14
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Output Lines :
3
Length :
8.65mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Polarity :
Non-Inverting
Number of Functions :
4
Terminal Position :
Dual
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Current - Output High, Low :
15mA 64mA
Control Type :
ENABLE HIGH
Translation :
n/a
Output Type :
3-STATE
Number of Terminations :
Quiescent Current :
32mA
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Bits per Element :
1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Count Direction :
Unidirectional
Load Capacitance :
50pF
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Thickness :
1.58mm
Datasheets
SN74F126DR
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F126DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:4, Number of Pins:14, Base Part Number:74F126, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Operating Temperature:0°C~70°C TA, SN74F126DR pinout, SN74F126DR datasheet PDF, SN74F126DR amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74F126DR ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74F126DR
[Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers - Texas Instruments SN74F126DR] Overview
Welcome to the cutting-edge world of electronic components, where innovation meets reliability. Introducing the SN74F126DR, a non-inverting buffer from Texas Instruments, designed to enhance signal integrity and drive efficiency in your electronic circuits. This integrated circuit, housed in a 14SOIC package, boasts a voltage tolerance of up to 5.5V, ensuring robust performance across a range of applications.
SN74F126DR Features
  • Non-inverting buffer
  • Integrated circuit design
  • 5.5V voltage tolerance