SN74F112NG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74F112NG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Flip Flops
Trigger Type :
Negative Edge
Packaging :
Tube
Function :
Set(Preset) and Reset
Type :
JK Type
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
6.5ns @ 5V, 50pF
Clock Frequency :
130MHz
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Number of Bits per Element :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
74F
Package / Case :
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
Output Type :
Differential
Current - Quiescent (Iq) :
19mA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
74F112
Datasheets
SN74F112NG4
Introducing Flip Flops Texas Instruments SN74F112NG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:JK Type, Package / Case:16-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:74F112, SN74F112NG4 pinout, SN74F112NG4 datasheet PDF, SN74F112NG4 amp .Beyond Flip Flops Texas Instruments SN74F112NG4 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.