SN74F109DR
Mfr.Part #
SN74F109DR
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOIC
Product Category :
Flip Flops
Output Type :
Differential
Family :
F/FAST
Type :
JK Type
Propagation Delay :
8 ns
Output Current :
20mA
Base Part Number :
74F109
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
3 ns
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
3.91mm
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
150MHz
Quiescent Current :
17mA
Power Supplies :
5V
Weight :
141.690917mg
fmax-Min :
90 MHz
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Pbfree Code :
yes
Number of Bits per Element :
1
Height :
1.75mm
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Schmitt Trigger :
No
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Polarity :
Non-Inverting
Logic Function :
AND, Flip-Flop, JK-Type
Thickness :
1.58mm
Number of Circuits :
2
Number of Pins :
16
Mount :
Surface Mount
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Load Capacitance :
50pF
Function :
Set(Preset) and Reset
Length :
9.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
8ns @ 5V, 50pF
Series :
74F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Frequency@Nom-Sup :
90000000Hz
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
16
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Datasheets
SN74F109DR
Introducing Flip Flops Texas Instruments SN74F109DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:JK Type, Base Part Number:74F109, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:16, Number of Terminations:16, SN74F109DR pinout, SN74F109DR datasheet PDF, SN74F109DR amp .Beyond Flip Flops Texas Instruments SN74F109DR ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.