SN74F04DR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74F04DR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Lead Free :
Lead Free
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
5ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Series :
74F
Pin Count :
14
JESD-609 Code :
e4
Logic Level - Low :
0.8V
Width :
3.91mm
Thickness :
1.58mm
Pbfree Code :
yes
Schmitt Trigger Input :
No
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
6
Base Part Number :
74F04
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Logic Level - High :
2V
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
6 ns
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
1.75mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Supply Voltage :
5V
HTS Code :
Family :
F/FAST
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Elements :
6
Length :
8.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Load Capacitance :
50pF
Number of Pins :
14
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Power Supply Current-Max (ICC) :
15.3mA
Max I(ol) :
0.02 A
Propagation Delay :
5 ns
Weight :
129.387224mg
Mount :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Packing Method :
TR
Logic Function :
Buffer, Inverter
Datasheets
SN74F04DR
Introducing Gates and Inverters Texas Instruments SN74F04DR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74F04, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Operating Temperature:0°C~70°C, SN74F04DR pinout, SN74F04DR datasheet PDF, SN74F04DR amp .Beyond Gates and Inverters Texas Instruments SN74F04DR ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.