SN74BCT640DW
Mfr.Part #
SN74BCT640DW
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC TXRX INVERT 5.5V 20SOIC
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Base Part Number :
74BCT640
Operating Supply Voltage :
5V
Schmitt Trigger :
No
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Turn On Delay Time :
10.7 ns
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
20
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Translation :
n/a
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
20
Number of Bits :
8
Number of Channels :
8
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Number of Ports :
2
Current - Output High, Low :
3mA 24mA; 15mA 64mA
Direction :
Bidirectional
Height :
2.65mm
Logic Function :
Inverting, Transceiver
Load Capacitance :
50pF
Control Type :
COMMON CONTROL
Series :
74BCT
Packaging :
Tube
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
7.5mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Max I(ol) :
0.064 A
Length :
12.8mm
Weight :
500.709277mg
Thickness :
2.35mm
JESD-609 Code :
e4
Polarity :
Inverting
Propagation Delay :
6.5 ns
Logic Type :
Transceiver, Inverting
Termination :
SMD/SMT
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Family :
BCT/FBT
Output Type :
3-STATE
Number of Elements :
1
Additional Feature :
DIRECTION CONTROL; IOL = 24MA @ VOL = 0.5V and IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.094mA
Datasheets
SN74BCT640DW
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74BCT640DW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74BCT640, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:20, Number of Channels:8, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, SN74BCT640DW pinout, SN74BCT640DW datasheet PDF, SN74BCT640DW amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN74BCT640DW ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN74BCT640DW
[Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers] Overview
欢迎来到我们的产品概述页面!在这里,您将了解到我们由Texas Instruments制造的SN74BCT640DW集成电路产品的精彩特性和广泛应用。作为一款高性能的IC TXRX INVERT 5.5V 20SOIC,SN74BCT640DW在信号缓冲、驱动和接收以及收发器领域发挥着关键作用。我们的产品设计以提供最佳性能和可靠性为目标,为客户提供卓越的用户体验。
SN74BCT640DW Features
  • 5.5V供电:稳定的5.5V供电确保设备在不同环境下都能可靠运行。