SN74ACT14NS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN74ACT14NS
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INVERT SCHMITT 6CH 1-INP 14SO
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Circuits :
6
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Lead Free :
Lead Free
Series :
74ACT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Logic Level - Low :
0.5V ~ 1.4V
Width :
5.3mm
Packaging :
Tube
Schmitt Trigger :
yes
Number of Functions :
6
Number of Pins :
14
Max I(ol) :
0.024 A
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Load Capacitance :
50pF
Family :
ACT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Height Seated (Max) :
2mm
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
11.5ns @ 5V, 50pF
Logic Level - High :
1.2V ~ 2.1V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Propagation Delay (tpd) :
12.5 ns
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.02mA
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
74ACT14
Length :
10.2mm