SN65LVDS33PW
Mfr.Part #
SN65LVDS33PW
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC RECEIVER 0/4 16TSSOP
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
774mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Series :
65LVDS
Mount :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
0/4
Output Characteristics :
TOTEM-POLE
High Level Input Current-Max :
0.00001A
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.2mm
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Weight :
62.99264mg
Nominal Supply Current :
23mA
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receive Delay-Max :
6 ns
Lead Free :
Lead Free
Length :
5mm
Number of Functions :
4
Output Low Current-Max :
0.004A
Output Polarity :
TRUE
Data Rate :
400Mbps
Width :
4.4mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Number of Receivers :
2
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Thickness :
1mm
Propagation Delay :
9 ns
Terminal Position :
Dual
Interface Standard :
EIA-644; TIA-644
Differential Output :
No
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Turn On Delay Time :
9 ns
Max Power Dissipation :
774mW
Packaging :
Tube
Receiver Hysteresis :
50mV
Pbfree Code :
yes
Type :
Receiver
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
16
Base Part Number :
65LVDS33
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Protocol :
LVDS
Number of Terminations :
Datasheets
SN65LVDS33PW
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65LVDS33PW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:16, Type:Receiver, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:65LVDS33, Number of Terminations:16, SN65LVDS33PW pinout, SN65LVDS33PW datasheet PDF, SN65LVDS33PW amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65LVDS33PW ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.