SN65LBC175D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN65LBC175D
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RECEIVER 0/4 16SOIC
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Receivers :
4
Packaging :
Tube
Differential Output :
No
Type :
Receiver
Data Rate :
50Mbps
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
5A991.b
Supply Voltage1-Nom :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
3.91mm
JESD-609 Code :
e4
Output Characteristics :
3-STATE
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
4
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
5V
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
65LBC175
Supply Voltage :
5V
Length :
9.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
1.58mm
Number of Drivers/Receivers :
0/4
Protocol :
RS422, RS423, RS485
Receiver Hysteresis :
40mV
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Terminal Pitch :
1.27mm
Height :
1.75mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Polarity :
TRUE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
16
Pin Count :
16
Nominal Supply Current :
20mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Receive Delay-Max :
30 ns
Weight :
141.690917mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Low Current-Max :
20A
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Datasheets
SN65LBC175D
Introducing Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65LBC175D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Receiver, Base Part Number:65LBC175, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, SN65LBC175D pinout, SN65LBC175D datasheet PDF, SN65LBC175D amp .Beyond Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN65LBC175D ,we also offer SP3232EBCN-L/TR, MAX202IDR, THVD1400DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.