SN65C3223EDBG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN65C3223EDBG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 20SSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tube
Weight :
156.687814mg
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
3.3V
Duplex :
Full
Logic Function :
Receiver
Differential Output :
No
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Receiver Number of Bits :
2
Number of Pins :
20
Type :
Transceiver
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
Lead Free :
Contains Lead
Number of Drivers/Receivers :
2/2
Receiver Hysteresis :
500mV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Width :
5.3mm
Protocol :
RS232
Base Part Number :
65C3223
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Rate :
1Mbps
Number of Functions :
2
Number of Drivers :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
1mA
Voltage - Supply :
3V~5.5V