SN64BCT757NG4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN64BCT757NG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Logic Type :
Buffer, Non-Inverting
Base Part Number :
64BCT757
Output Type :
Open Collector
Series :
64BCT
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Bits per Element :
4
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Current - Output High, Low :
- 64mA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Datasheets
SN64BCT757NG4
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN64BCT757NG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:64BCT757, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, SN64BCT757NG4 pinout, SN64BCT757NG4 datasheet PDF, SN64BCT757NG4 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN64BCT757NG4 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments SN64BCT757NG4
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Texas Instruments SN64BCT757NG4 Overview
With a voltage tolerance of up to 5.5V, the SN64BCT757NG4 ensures compatibility with a wide range of voltage levels, providing flexibility in system design. Its 20-pin DIP package enhances ease of integration, facilitating smooth assembly and installation processes.
SN64BCT757NG4 Features
  • High-performance buffering for non-inverted signals
  • Wide voltage tolerance up to 5.5V