SMP80MC-120
Mfr.Part #
SMP80MC-120
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
THYRISTOR 120V 200A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Series :
SMP, TRISIL™
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
250A
Number of Functions :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Polarity :
Bidirectional
Max Breakdown Voltage :
120V
Min Breakdown Voltage :
120V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Number of Elements :
1
Width :
3.95mm
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
2.45mm
Number of Pins :
2
Length :
4.6mm
Hold Current :
150mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Qualification Status :
Not Qualified
Breakdown Voltage :
120V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Reverse Standoff Voltage :
108V
Voltage - Rated DC :
120V
Capacitance :
25pF
Base Part Number :
SMP80
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Voltage - Breakover :
155V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
5μA
Direction :
Bidirectional
Operating Supply Voltage :
108V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
200A