SMP20-M3/85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP20-M3/85A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-220AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-220AA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
TransZorb®, eSMP®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
11.2A
Composition :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.8V
Clamping Voltage :
35.8V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
400W
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Standoff Voltage :
20V