SMP0720SCMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP0720SCMC
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 72V 400A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakover :
88V
Min Breakdown Voltage :
72V
Capacitance :
80pF
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
5μA
Width :
3.95mm
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Current :
400A
Radiation Hardening :
No
Length :
4.6mm
Reverse Standoff Voltage :
65V
Terminal Form :
C BEND
Voltage - On State :
3V
Height :
2.45mm
Hold Current :
150mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Telecom IC Type :
SURGE PROTECTION CIRCUIT
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40°C