SMH100-LPSE-S14-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S14-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
Phosphor Bronze
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
14
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
SMH
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Body Breadth :
0.05 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Total Number of Contacts :
14
Current Rating (Amps) :
1A
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Terminal Pitch :
2.0066mm
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 14-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height