SMF43AT1G
Mfr.Part #
SMF43AT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123F
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123FL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Pin Count :
2
Additional Feature :
LOW IMPEDANCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
2.9A
Peak Pulse Power :
200W
Breakdown Voltage :
52.8V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SOD-123F
Length :
2.7mm
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
69.4V
Unidirectional Channels :
Base Part Number :
SMF*A
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
2.9A
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Published :
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
43V
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Voltage - Rated DC :
43V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Working Voltage :
43V
Diode Element Material :
SILICON
Power Rating :
200W
Capacitance :
15pF
Leakage Current :
1μA
Power Dissipation-Max :
0.385W
Operating Supply Voltage :
43V
Terminal Form :
Flat
Width :
1.8mm