SMF20A-HM3-18
Mfr.Part #
SMF20A-HM3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clamping Voltage :
32.4V
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
200W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
283pF @ 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Pin Count :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-219AB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
20V
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Peak Pulse Current :
6.2A