SMF150AT1G
Mfr.Part #
SMF150AT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123F
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SOD123FL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
243V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
700mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Width :
1.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Length :
2.9mm
Breakdown Voltage :
176V
Height :
1mm
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
200W
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMF*A
JESD-609 Code :
e3
Published :
Additional Feature :
LOW IMPEDENCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
700mA
Mount :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
0.385W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
2
Power Rating :
175W
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Voltage - Rated DC :
150V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
150V