SMF120AT1
Mfr.Part #
SMF120AT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123F
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SOD123FL
Manufacturer :
onsemi
1 (Unlimited)
Length :
2.9mm
Unidirectional Channels :
1
Pin Count :
2
Voltage - Rated DC :
120V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
140V
Published :
Peak Pulse Power :
200W
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Package / Case :
SOD-123F
Lead Free :
Contains Lead
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Width :
1.8mm
Voltage - Breakdown (Min) :
133V
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
0.385W
Reverse Standoff Voltage :
120V
Height :
1mm
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
900mA
Base Part Number :
SMF*A
Power Rating :
175W
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
900mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
LOW IMPEDENCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Clamping Voltage :
193V