SMCJ8V5A
Mfr.Part #
SMCJ8V5A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
DO-214AB, SMC
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.2A
No
Configuration :
Single
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
SMCJ8V5
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V