SMCJ85AH
Mfr.Part #
SMCJ85AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
104.2A
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
9.44V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
J BEND
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
SMCJ-HR
Peak Pulse Current :
11A
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
14.4V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
6.5W