SMCJ70CAH
Mfr.Part #
SMCJ70CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V
Terminal Form :
J BEND
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
Published :
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Series :
SMCJ-HR
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
77.8V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V