SMCJ51CE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ51CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Bidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
51V
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
SMCJ51
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Form :
C BEND
Power Line Protection :
No
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
18.5A
Clamping Voltage :
91.1V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Test Current :
1mA