SMCJ48CAH
Mfr.Part #
SMCJ48CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Breakdown Voltage :
53.3V
Reverse Standoff Voltage :
48V
Published :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
6.5W
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Peak Pulse Current :
19.4A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Form :
J BEND
Clamping Voltage :
77.4V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMCJ-HR
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW