SMCJ45CA M6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ45CA M6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMCJ
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ