SMCJ28CA
Mfr.Part #
SMCJ28CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
SMCJ28
Terminal Form :
C BEND
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Type :
Zener
Leakage Current :
5μA
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
33A
Packaging :
Digi-Reel®
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
200A
Reverse Standoff Voltage :
28V
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
35.8V
Terminal Position :
Dual
SMCJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Breakdown Voltage :
35.8V
Max Power Dissipation :
5W
Termination :
SMD/SMT
Number of Channels :
1
Published :
Clamping Voltage :
45.4V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
33.1A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
3.5V