SMCJ1.5KE480CA-TP
Mfr.Part #
SMCJ1.5KE480CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Zener
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.3A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Pin Count :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
658V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
408V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
408V
Clamping Voltage-Max :
658V
Breakdown Voltage :
480V
Voltage - Breakdown (Min) :
456V