SMC30J6.5CA
Mfr.Part #
SMC30J6.5CA
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Base Part Number :
SMC30J
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Configuration :
Single
Working Voltage :
6.5V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Number of Elements :
Zener
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
268A
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMC30J, TRANSIL™
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Clamping Voltage :
11.2V
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Power Dissipation :
3kW
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Pulse Power :
3kW
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
7.2V