SMC30J10CA
Mfr.Part #
SMC30J10CA
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
3kW
Peak Pulse Current :
176A
Working Voltage :
10V
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
3kW
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
6.25mm
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Clamping Voltage :
17V
Length :
7.15mm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Leakage Current :
200nA
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Breakdown Voltage :
11.1V
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
10V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW