SMC1206J271
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMC1206J271
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Bag
Tolerance :
±5%
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.031" (0.80mm)
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Lead Style :
Series :
SMC
Capacitance :
270 pF
NTE Electronics
Voltage - Rated :
50V
Package Quantity :
1
Datasheets
SMC1206J271
NTE Electronics, Inc. SMC1206J271
SMC 270 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)