SMC0805K152
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMC0805K152
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Package Quantity :
1
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Series :
SMC
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Spacing :
NTE Electronics
Features :
Thickness (Max) :
0.051" (1.30mm)
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1500 pF
Temperature Coefficient :
X7R
Package :
Bag
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
SMC0805K152
NTE Electronics, Inc. SMC0805K152
SMC 1500 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)