SMC0805J121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMC0805J121
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Capacitance :
120 pF
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
NTE Electronics
Thickness (Max) :
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated :
50V
RoHS :
Non-Compliant
Series :
SMC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Package :
Bag
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Datasheets
SMC0805J121
NTE Electronics, Inc. SMC0805J121
SMC 120 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)