SMBJ48E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ48E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
48V
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
J BEND
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Power :
600W
Unidirectional Channels :
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
7A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
Base Part Number :
SMBJ48
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
85.5V