SMBJ22E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ22E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Unidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Direction :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMBJ22
Terminal Form :
J BEND
Published :
Terminal Position :
Dual
Reverse Standoff Voltage :
22V
Pin Count :
Peak Pulse Current :
15.2A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
39.4V
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
600W