SMBJ10CA
Mfr.Part #
SMBJ10CA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Power Dissipation :
600W
ESD Protection :
yes
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Max Surge Current :
35.3A
Breakdown Voltage :
11.1V
Number of Bidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
10V
Max Breakdown Voltage :
12.3V
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
600W
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Test Current :
1mA
REACH SVHC :
No SVHC
Clamping Voltage :
17V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35.3A
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Composition :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Power :
600W
Series :
SMBJ
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
10V
Height :
2.4384mm
Number of Elements :
Length :
4.5466mm
Polarity :
Bidirectional
Width :
3.937mm
Max Power Dissipation :
5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Peak Pulse Current :
35.3A
Number of Pins :
2
Leakage Current :
10μA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Breakdown Voltage :
11.1V