SMB15F11AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMB15F11AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 24.2VC SMBFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Number of Channels :
1 Channel
Brand :
Product Type :
TVS Diodes
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
413A (8/20μs)
Package / Case :
DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.2V
Peak Pulse Power Dissipation :
1.5kW
Product Status :
Active
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V (Max)
Qualification :
AEC-Q101
Capacitance @ Frequency :
Base Product Number :
SMB15
Clamping Voltage :
24.2 V
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Package :
Digi-Reel?
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMB15F
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Vf - Forward Voltage :
Supplier Device Package :
SMBflat
Packaging :
MouseReel
Working Voltage :
11 V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
11V
Applications :
Automotive
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Type :
Zener
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Breakdown Voltage :
12.3 V