SMB10J26CA
Mfr.Part #
SMB10J26CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.8A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Series :
SMB10J
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW