SMB10J18CA
Mfr.Part #
SMB10J18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Product Category :
Packaging :
Digi-Reel®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMB10J
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ