SMA6S47AH
Mfr.Part #
SMA6S47AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Description
TVS DIODE 47VWM 76.3VC SOD128
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power Line Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.9A
Clamping Voltage-Max :
76.3V
Package / Case :
SOD-128
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Forward Voltage-Max :
3.5V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
76.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Form :
Flat
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Voltage - Breakdown (Min) :
52.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
47V
Additional Feature :
UL FLAMMABILITY
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Reverse Test Voltage :
47V
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage :
55.3V