SMA6S43AH
Mfr.Part #
SMA6S43AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Description
TVS DIODE 43VWM 69.8VC SOD128
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
600W
Package / Case :
SOD-128
Reverse Test Voltage :
43V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101
Forward Voltage-Max :
3.5V
Breakdown Voltage :
50.6V
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Terminal Position :
Dual
Applications :
Automotive
Clamping Voltage-Max :
69.8V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
48.1V
Additional Feature :
UL FLAMMABILITY
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
Flat
Surface Mount :
yes
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.6A