SMA6J40CA
Mfr.Part #
SMA6J40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Product Category :
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
44.4V
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
40V
Operating Supply Voltage :
40V
Height :
2.03mm
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
2
Reverse Breakdown Voltage :
44.4V
Series :
SMA6J, TRANSIL™
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
48A 8/20μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
ESD Protection :
yes
Max Breakdown Voltage :
49.1V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SMA6J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Max Surge Current :
48A
Max Power Dissipation :
4W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
600W
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
73.6V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
73.6V
Direction :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation :
4W
Leakage Current :
200nA
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
48A
Width :
2.9mm