SMA6J188A-TR
Mfr.Part #
SMA6J188A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TVS DIODE 188VWM 323VC SMA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Clamping Voltage :
323V
Length :
4.6mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-214AC, SMA
REACH SVHC :
No SVHC
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
323V
Base Part Number :
SMA6J
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Supply Voltage :
188V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
60A
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
188V
Height :
2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
600W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Width :
2.9mm
Max Power Dissipation :
600W
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
200nA
Element Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
209V
Pin Count :
Series :
SMA6J, TRANSIL™
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
10.3A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A 8/20μs
Max Breakdown Voltage :
231V
Direction :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
209V
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
4W