SMA4S43AH
Mfr.Part #
SMA4S43AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Description
TVS DIODE 43VWM 69.8VC SOD128
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power Dissipation-Max :
400W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
7.5W
Voltage - Breakdown (Min) :
48.1V
Breakdown Voltage :
50.6V
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
10 Weeks
Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Voltage-Max :
3.5V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.8V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
SOD-128
Series :
Automotive, AEC-Q101
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Applications :
Automotive
Terminal Position :
Dual
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage-Max :
69.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A
Reverse Test Voltage :
43V