SM91501ALO-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM91501ALO-E
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
BMS TRANSFORMER/CMC, 12PIN, DUAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pulse Transformers
Brand :
Bourns
Bourns
Weight :
Isolation Voltage :
4.3kV
Turns Ratio :
1:1
Type :
Automotive Transformer
Width :
11.68 mm
Product :
BMS Transformers
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Range :
Product Status :
Active
Base Product Number :
SM91501
Product Category :
Power Transformers
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification :
AEC-Q200
Operating Frequency :
1 MHz to 100 MHz
Subcategory :
Transformers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance :
150μH
Height :
4.87 mm
Size / Dimension :
0.583" L x 0.460" W (14.81mm x 11.68mm)
Series :
SM
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:1
Transformer Type :
Length :
14.81mm
Current Rating :
ET (Volt-Time) :
Power Rating :
Number of Outputs :
1
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C