SM6F8.5AY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM6F8.5AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
676-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.5VWM 19.5V SOD128FLT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Operating Supply Voltage :
8.5 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V (Max)
Breakdown Voltage :
9.4 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Applications :
Switch Interfacing
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Supply :
3.3V
Working Voltage :
8.5 V
Unidirectional Channels :
1
Interface :
PCI Express
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Clamping Voltage :
19.5 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.5V
Capacitance @ Frequency :
Series :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.4V
Qualification :
AEC-Q101
Package / Case :
676-BBGA, FCBGA
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
SM6F8.5
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Supplier Device Package :
676-FCBGA (27x27)
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Zener
Number of Channels :
1 Channel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)