SM5A27-E3/2D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM5A27-E3/2D
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 22VWM 40VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Power :
3.6kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
55A 8/20μs
Reverse Standoff Voltage :
22V
Leakage Current :
200nA
Clamping Voltage :
40V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40V
Package / Case :
DO-218AB
Max Surge Current :
55A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
22V
Radiation Hardening :
No
Breakdown Voltage :
27V
Series :
PAR®
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Max Operating Temperature :
175°C
Polarity :
Unidirectional
Direction :
Unidirectional
Published :
Element Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
24V
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Test Current :
10mA
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3600W 3.6kW
Number of Elements :
Voltage - Breakdown (Min) :
24V
Peak Pulse Current :
70A
Composition :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation :
3.6kW