SM4124DB100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SM4124DB100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
4124 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 4124, 100 OHM, 0.5%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.410 L x 0.240 W (10.41mm x 6.10mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 275 C
Height - Seated (Max) :
0.195 (4.95mm)
Size Code :
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
275 °C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Features :
Moisture Resistant
Package / Case :
4124 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Compliant
Supplier Device Package :
SMD, Stand Off
Failure Rate :
Resistance :
100
Min Operating Temperature :
-55 °C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
0.5 %
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Product Type :
Wirewound Resistors
Power (Watts) :
2W
Height :
4.57 mm
Technology :
Wire Wound
Ratings :
Composition :
Wirewound
Power Rating :
2 W
Width :
6.1 mm
Package :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
High Temperature
Length :
10.41 mm
Series :
SM
Datasheets
SM4124DB100R
Stackpole Electronics, Inc. SM4124DB100R
SM Series, Wirewound, 100, 2W, 0.5 %, -55°C ~ 275°C