SM16ML11S6
Mfr.Part #
SM16ML11S6
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PIN 16-18AWG GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Current Rating :
13A
Mount :
CABLE
Type :
Stamped
DIN Conformance :
No
Assembly Item Name :
Contact
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin or Socket :
Pin
IEC Conformance :
No
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
Length :
28mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Contact Resistance :
6mOhm
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Wire Gauge :
16-18 AWG
Wire Gauge (Min) :
16 AWG