SM16ML11S18
Mfr.Part #
SM16ML11S18
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
TRIMTRIO CON 16 PIN CRIMP
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Contacts
Wire Gauge :
16-18 AWG
Contact Termination :
Crimp
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Contact Gender :
Male
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
17 Weeks
Type :
Stamped
Pin or Socket :
Pin
Contact Resistance :
3mOhm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-20°C
Max Operating Temperature :
70°C
Connector Type :
Pin, Socket
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Mount :
CABLE
Current Rating :
13A