SM16LC12CE3/TR13
Mfr.Part #
SM16LC12CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Pins :
16
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Capacitance @ Frequency :
25pF @ 1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Type :
Zener
Base Part Number :
SM16LC12
Power - Peak Pulse :
300W
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bidirectional Channels :
8
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24V
Datasheets
SM16LC12CE3/TR13
Introducing Microchip Technology SM16LC12CE3/TR13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Type:Zener, Base Part Number:SM16LC12, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, SM16LC12CE3/TR13 pinout, SM16LC12CE3/TR13 datasheet PDF, SM16LC12CE3/TR13 amp .Beyond Microchip Technology SM16LC12CE3/TR13 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.