SM14M-1S6
Mfr.Part #
SM14M-1S6
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PIN 14AWG GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Mount :
CABLE
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Contact Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Series :
Trim Trio® SM/SC-M
Assembly Item Name :
Contact
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
IEC Conformance :
Wire Gauge :
14 AWG
Pin or Socket :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Resistance :
6mOhm